APIE MUS » SKELBIMAI

2019.04.05. Pasaulinė sveikatos diena
2019.04.05. Pasaulinė sveikatos diena

MITAI APIE SKIEPUS

 

  • Tik geresnių gyvenimo sąlygų bei higienos pagalba nebesergama kai kuriomis infekcinėmis ligomis, skiepai nereikalingi. NETIESA. Ligos gali grįžti skiepijimo apimtims sumažėjus. Nors geresnė higiena, rankų plovimas ir švarus vanduo padeda apsaugoti žmones nuo infekcinių ligų, daugelis jų gali plisti nepaisant to, kokie švarūs mes esame. Jei žmonės bus neskiepyti, net ir tokios ligos, kuriomis sergamumas pasitaiko retai (pavyzdžiui, poliomielitas) gali tapti dažnomis. 
  • Vakcinos kenkia ir gali sukelti ilgalaikių, mums nežinomų pasėkmių. NETIESA. Skiepai yra labai saugūs. Dauguma skiepijimo sukeltų nepageidaujamų reiškinių yra lengvi ir trumpalaikiai (pavyzdžiui: paraudimas, patinimas skiepijimo vietoje, lengvas karščiavimas). Sunkesni nepageidaujami reiškiniai pasitaiko retai (nuo vieno atvejo tūkstančiams iki vieno atvejo milijonams dozių), visi tokie atvejai atidžiai stebimi ir tiriami. Susirgus ligomis, kurios valdomos skiepais, galime turėti kur kas didesnius padarinius sveikatai nei skiepijimo nepageidaujami reiškiniai (pavyzdžiui, susirgus poliomielitu, žmogus gali likti paraližiuotas, tymai gali sukelti encefalitą bei aklumą, o nuo kai kurių kitų ligų galima net mirti. Taigi, vakcinacijos nauda gerokai viršija riziką.
  • Difterijos, stabligės, kokliušo (DTP) vakcina sukelia staigios kūdikių mirties sindromą (SIDS). NETIESA. Šis įsitikinimas atsirado dėl to, kad tam tikrai daliai mirusių nuo SIDS vaikų neseniai buvo įskiepyta DTP vakcina. Remiantis mokslininkų tyrimais, mirčių nuo SIDS, chronometriškai susijusių su skiepijimu DTP, skaičius neviršijo tikėtinų atsitiktinių mirties atvejų statistinių ribų. Kitaip sakant, tos mirtys nuo SIDS vis tiek įvyktų, net jei vaikai nebūtų paskiepyti. Tačiau, vien rizikos vertinimo nepakanka: visada būtina pasverti tiek riziką, tiek naudą. Net vieno sunkaus nepageidaujamo poveikio atvejo milijonui vakcinos dozių negalima pateisinti, jei skiepijimas neduoda naudos. Jei nebūtų skiepų, būtų daugiau ligos atvejų, o kartu su jais, daugiau rimtų šalutinio poveikio ir daugiau mirties atvejų. Nors bet kokios rimtos pasekmės ar mirtis nuo vakcinos yra nepriimtinos, aišku ir tai, kad skiepų nauda gerokai nusveria visai nedidelę riziką.
  • Skiepijant išvengiamos ligos yra beveik sunaikintos mano šalyje, todėl skiepytis nėra pagrindo. NETIESA. Vakcinacija leido sumažinti sergamumo skiepijimu išvengiamomis ligomis lygį daugelyje šalių, tačiau kai kurios iš jų tebėra labai paplitusios (net epideminės) kitose pasaulio šalyse. Keliautojai patys to nežinodami gali atvežti šias ligas į bet kurią šalį ir, jeigu jos gyventojai neapsaugoti skiepų, šios ligos gali greitai išplisti visoje populiacijoje ir sukelti epidemiją. Skiepytis būtina dėl dviejų priežasčių: pirmoji- kad apsaugotume save (net jei mums atrodo, kad tikimybė užsikrėsti viena iš šių ligų yra labai maža, vis dėlto šios ligos niekur nedingo ir jomis gali užsikrėsti bet kuris nuo jų neapsaugotas žmogus), antroji – kad apsaugotume aplinkinius (nepaskiepytus asmenis dėl rimtų priežasčių, kurių vienintelė viltis apsisaugoti yra ta aplinkybė, kad aplinkiniai turi imunitetą ir negali jiems ligų perduoti).
  • Ligomis būtina persirgti vaikystėje, nepaisant to, kad jos išvengiamos skiepijant. NETIESA. Išvengiamos skiepais ligos neturi būti "vaikiškomis ligomis", kuriomis būtina persirgti vaikystėje. Tokios ligos, kaip tymai, kiaulytė ir raudonukė yra rimtos ir gali sukelti sunkių komplikacijų vaikams ir suaugusiems (pavyzdžiui: pneumonija, encefalitas, aklumas, ausų infekcija, įgimtos raudonukės sindromas) ar net mirtį. Visos šios ligos ir kančia, kuri patiriama sergant gali būti išvengiama skiepijantis. 
  • Vaiko skiepijimas nuo kelių ligų tuo pačiu metu sustiprina šalutinio poveikio grėsmę ir gali perkrauti imuninę sistemą. NETIESA. Remiantis moksliniais duomenimis, vienu metu atliktas skiepijimas keliomis vakcinomis neturi neigiamo poveikio normaliai funkcionuojančiai vaiko imuninei sistemai. Vaikai kiekvieną dieną patiria daugelio svetimų antigenų poveikį. Su maistu į organizmą patenka naujos bakterijos, daug bakterijų gyvena burnos ertmėje ir nosyje, o tai reiškia, kad imuninė sistema patiria dar didesnį antigenų poveikį. Yra du praktiniai sumetimai, kodėl vaiką geriau paskiepyti nuo kelių ligų vieno vizito metu. Pirma, geriausia vaikus paskiepyti kuo anksčiau ir taip suteikti jiems apsaugą pirmaisiais jų gyvenimo mėnesiais, tuo metu, kai jie yra pažeidžiamiausi. Antra, skiepijimas vienu metu iškart nuo kelių ligų reiškia mažesnį vizitų pas gydytoją skaičių, tėvams tai leidžia sutaupyti pinigų ir laiko ir mažiau traumuoja vaiką.

 

Parengė: Nacionalinio visuomenės sveikatos centro Klaipėdos departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyrius Šaltinis: Pasaulio sveikatos organizacija (www.who.int); Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras (www.ulac.lt)