NAUJIENOS

2020.02.25.
2020.02.25.

Apie virusą

 

  Mirtinas anksčiau nežinomas koronavirusas 2019-nCoV iš Kinijos miesto Uhano išplito ne tik Azijoje, bet ir pasiekė JAV, Europą, Afriką bei Australiją. Pasimokiusi iš klaidų, kai 2002-2003 metais nuslėpė išplitusį SARS virusą, Kinijos vyriausybė šįkart reagavo efektyviau. Vis dėlto, pranešama, kad iš pradžių Uhano pareigūnai bandė sumenkinti problemos mastą, o žiniasklaida buvo tildoma.

  2020-01-09 Kinijos Ligų prevencijos ir kontrolės centras pranešė, kad pneumonijas sukėlė naujas koronavirusas (2019-nCoV). Genetinės sekos tyrimai parodė, kad naujasis virusas yra giminingas sunkaus ūmaus respiracinio sindromo koronavirusui (SŪRS-CoV). 2020 m. sausio 21 d. PSO ir Kinijos sveikatos priežiūros pareigūnai praneša apie viruso perdavimą nuo žmogaus žmogui. Kinijoje protrūkį sukėlęs koronavirusas (2019-nCoV) yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs infekcijų žmonėms.

 

Koronovirusai


  Koronavirusai – tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairias ligas. Dažniausiai koronavirusai sukelia lengvas ar net besimptomes infekcijas, tačiau gali sukelti ir sunkias kvėpavimo takų infekcijas, tokias kaip Artimųjų Rytų respiracinio sindromo (ARRS) ar sunkaus ūminio respiracinio sindromo (SŪRS) koronavirusines infekcijas.Tam tikri koronavirusai yra perduodami nuo žmogaus žmogui, dažniausiai artimo sąlyčio metu su sergančiuoju koronavirusine infekcija, pavyzdžiui, namų ar darbo aplinkoje, gydymo įstaigoje. Yra žinoma, kad naujasis koronavirusas (2019-nCoV) taip pat gali būti perduodamas nuo žmogaus žmogui, tačiau šiuo metu dar trūksta epidemiologinės informacijos norint konkrečiai nustatyti, kaip naujasis koronavirusas plinta tarp žmonių (ribotai ar intensyviai). Kai kuriais koronavirusais (SŪRS, ARRS) galima užsikrėsti nuo gyvūnų.

 

Ligos plitimas 

 

  Tiesioginių skrydžių iš Kinijos į Lietuvą nėra. Iš Kinijos į Europą tiesioginius skrydžius vykdo Italija, Prancūzija ir Jungtinė Karalystė. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro pateikto rizikos vertinimo duomenimis, 2019-nCoV įvežimo į Europos Sąjungos (ES) ar Europos ekonominės erdvės (EEE) šalis rizika yra vidutinė.

Jeigu ES ar EEE šalyse nustatytiems įvežtiniams atvejams laiku bus taikomos griežtos infekcijų prevencijos ir kontrolės priemonės, tokiu atveju tolesnio plitimo tikimybė bendruomenėje yra vertinama kaip žema. Sausio 28 d. duomenimis, yra registruoti 3 įvežtiniai atvejai Prancūzijoje ir 1 Vokietijoje. 

 

Ligos simptomai 

 

  Tai priklauso nuo koronaviruso tipo, tačiau dažniausiai pasitaikantys simptomai yra panašūs į gripą – karščiavimas, kosulys, dusulys ir kiti kvėpavimo sutrikimai. Sunkesniais atvejais koronavirusai sukelia plaučių uždegimą, sunkų ūmų respiracinį sindromą, inkstų nepakankamumą ar mirtį.

Šiuo metu žinoma, kad šis virusas gali sukelti lengvus, į gripą panašius simptomus ir sunkią ligos formą. Labiausiai pažeidžiami yra asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis (hipertenzija, širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas, kepenų funkcijos sutrikimai, kvėpavimo takų ligos).

  Jei žmogus nekeliavo į Kiniją, Italiją neturėjo kontaktų su šioje šalyje buvusiais asmenimis 14 dienų iki susirgimo, tokiu atveju pajutus šiuos simptomus reikia kreiptis į savo šeimos gydytoją.

  Jei simptomai pasireiškė keliaujant po Kiniją, Italiją  ar grįžus iš jų, ar per dvi savaites po kontakto su žmonėmis, neseniai buvusiais tose šalyse, tokiu atveju reikia nedelsiant skambinti į Bendrąjį pagalbos centrą telefonu 112, pateikti susirgimo aplinkybes ir vykdyti medikų rekomendacijas. Jei simptomai pasireiškia skrendant lėktuvu, nedelsiant informuoti lėktuvo įgulą.

 

Vakcinavimas ir gydymas

 

  Naujasis koronavirusas yra naujos struktūros koronavirusas, kuris niekada anksčiau nebuvo sukėlęs susirgimų žmonėms. Šiuo metu mokslininkai aktyviai siekia sukurti vakciną nuo šios infekcijos.

  Specifinio gydymo nuo naujojo koronaviruso (2019-nCoV) sukeltos infekcijos nėra, taikomas tik simptominis gydymas. Susirgusieji gali būti visiškai išgydyti, priklausomai nuo jų sveikatos būklės bei nuo to, kada pradedamas taikyti gydymas. Europos vaistų agentūra (EMA) bendradarbiauja su PSO ieškant veiklių antivirusinių vaistų ir jų derinių. 

 

Profilaktika

 

  Rekomenduojama laikytis standartinių ligos plitimą mažinančių priemonių: dažnai plauti rankas su šiltu vandeniu ir muilu, neliesti rankomis veido ir akių, laikytis kosėjimo, čiaudėjimo etiketo (kosėti ar čiaudėti prisidengus vienkartine servetėle arba į sulenktos alkūnės vidinę pusę), laikytis saugaus maisto ruošimo (ypač naudojant termiškai neapdorotą mėsą, kiaušinius), vengti artimo sąlyčio su visais, kam yra pasireiškę kvėpavimo takų ligos simptomai, pavyzdžiui, kosulys, čiaudulys.

 

Informacija

 

  Informacija pateikiama Sveikatos apsaugos ministerijos svetainėje, taip pat gyventojai gali konsultuotis karštąja linija telefonu 8 618 79984 (visą parą konsultuoja Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai).

Siuntiniai iš Kinijos

  Šiuo metu nėra įrodymų, kad virusas gali būti perduodamas per daiktus. Pasaulio sveikatos organizacija, kaip minėta, pataria netaikyti apribojimų prekių judėjimui.

  Sveikatos apsaugos ministerija nuolat pildo informaciją apie koronavirusą – naujausias rekomendacijas ir atsakymus.

  Iki šio nėra patvirtintas tikslus ARRS-CoV plitimo kelias. ARRS-CoV – zoonotinis virusas ir remiantis šiuo metu turima informacija tikėtina, kad viruso rezervuaras yra vienakupriai kupranugariai. Identiškos ARRS-CoV atmainos buvo išskirtos iš žmonių ir vienakuprių kupranugarių Egipte, Omane, Katare, Saudo Arabijoje. Manoma, kad žmonės Artimuosiuose Rytuose gali užsikrėsti virusu tiesioginio ar netiesioginio sąlyčio su vienakupriais kupranugariais metu.
   
Rekomendacijos sveikatos priežiūros darbuotojams


Infekcijos prevencija ir kontrolė yra esminės priemonės siekiant išvengti ARRS-CoV plitimo sveikatos priežiūros įstaigose. Sveikatos priežiūros įstaigos, kuriose gydomi tikėtini ar patvirtinti ARRS-CoV atvejai, turi taikyti tinkamas infekcijų kontrolės priemones, siekiant sumažinti viruso plitimo riziką nuo infekuoto asmens kitiems pacientams, sveikatos priežiūros darbuotojams, lankytojams.
 
Keliautojams, vykstantiems į šalis, kuriose yra registruojamas ARRS-CoV plitimas, rekomenduojama:

 

dažnai plauti rankas su muilu ir vandeniu. Jei tokios galimybės nėra, naudoti alkoholinį antiseptiką arba alkoholines servetėles;
neliesti akių, nosies ir burnos neplautomis rankomis;
vengti sąlyčio su sergančiais asmenimis ir gyvūnais;
vartoti tik termiškai apdorotą mėsą ir pasterizuotą pieną (ypač kupranugarių);
nevartoti maisto, paruošto nežinomomis sąlygomis;
vengti sąlyčio su naminiais ir laukiniais gyvūnais, ypač kupranugariais;
vengti sąlyčio su gyvūnų išskyromis, šlapimu, fekalijomis ir kt., ypač su kupranugarių;
jeigu išsivysto kvėpavimo takų infekcijos požymiai keliaujant arba praėjus 14 d. po kelionės Arabų pusiasalyje:

skubiai kreiptis į gydytoją ir nurodyti kelionės šalį (-is). Prieš atvykstant į gydymo įstaigą, telefonu ją informuoti  apie ligos simptomus ir buvusią kelionę;
vengti sąlyčio su sveikais asmenimis;
kosėti ir čiaudėti prisidengus burną, naudotis vienkartinėmis nosinaitėmis. Panaudotas nosinaites išmesti į šiukšlių dėžę. 

 

 Labiausiai pažeidžiami yra asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis (hipertenzija, širdies ir kraujagyslių ligos, diabetas, kepenų funkcijos sutrikimai, kvėpavimo takų ligos).

 

Žemėlapis gyvai:

https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6